DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 15.04.2024 07:56:18

H U Č A

SEMTAMNÍK

DUBEN 2024

 

Motto

„Že nedostanete v životě vždy to, co chcete, je někdy obrovské štěstí.“ Dalajláma

                         

Kontakty na pracovnice odbočky a konzultační hodiny:

Kontakt na pracovnice v sociálních službách:

 

Naše provozní doba od 01.04.2024

 

                                 PONDĚLÍ:    7:30 – 16:00

                                 UTERÝ:        8:00 – 13:00

                                 STŘEDA:     7:45 – 16:15

                                 ČTVRTEK:   8:00 – 15:30

                                 PÁTEK:        ZAVŘENO


 


Kalendář akcí na období od 1. 4. do 30. 4. 2024

3. 4.  středa – 14:00 až 16:00 Klub KvíDes, hrajeme deskové hry a zábavné kvízy

4. 4. čtvrtek – 13:30 až 15:30 Pletení z pedigu v klubovně SONS v rámci „Tvořivé dílny pro nevidomé“. Materiál podobný proutí – pleteme misky, ošatky, zvonečky a další různé dekorační předměty. Každý první čtvrtek v měsíci tvoříme výrobky pro odbočku a další čtvrtky si mohou členové uplést něco pěkného pro sebe nebo pro své blízké. Rádi uvítáme další členy se zájmem o činnost v naší tvořivé dílně.

8. 4. pondělí – 14 až 15 hodin – Hrajeme bowling v Kolibě U Tří králů na Plumlovské ulici. Je to u kruhového objezdu u nemocnice v Prostějově. Vedení bowlingu nám vyšlo vstříc a v rámci sponzorského daru nám nabídlo při rezervaci dvou drah uhradit pouze jednu hrací dráhu, druhou máme k dispozici zdarma. Přijďte si zahrát, rádi vás uvidíme.

10. 4.  středa – 14:00 až 16:00 Klub KvíDes, hrajeme deskové hry a zábavné kvízy

11. 4. čtvrtek – 13:30 až 15:30 Pletení z pedigu

16. 4. úterý – 14:00 až 15:30 Terapie u koní Mostkovice

Odjezd z Prostějova 13:10, zpět z Mostkovic 15:50

17. 4.  středa – 14:00 až 16:00 Klub KvíDes, hrajeme deskové hry a zábavné kvízy

18. 4. čtvrtek – 13:30 až 15:30 Pletení z pedigu

24. 4. středa  14:00 až 16:00 se bude konat Oblastní shromáždění

Kde: Restaurace U tří bříz, nachází se u Petrského kostela na Dolní ulici. Prosím, přijďte asi čtvrt hodiny předem. Na občerstvení budou výborné koláčky, které nám dává jako sponzorský dar pekařství MaM paní Makovcové. Tím velice děkujeme za dar.

25. 4. čtvrtek – 13:30 až 15:30 Pletení z pedigu

 

Společenská rubrika

V dubnu 2024 nemáme žádného jubilanta. Členové rady přejí všem dalším členům, dobrovolníkům a dalším příznivcům k svátku a narozeninám vše nejlepší a do dalších let mnoho zdraví.

 

Informace

Pokud nás budete chtít navštívit na SONS Prostějov, tak vždycky zavolejte. Členský příspěvek činí stále 100 Kč na rok a číslo našeho účtu je 193922721/0300. Děkujeme všem členům za uhrazení členských příspěvků na tento i příští rok. Prosíme členy, kteří ještě neuhradili členský příspěvek, aby tak učinili do března 2024. Děkujeme.

V současné době máme 66 členů. Řešíme případy v rámci ambulantní služby, ale někteří z vás potřebují také terénní službu, kterou vám po domluvě též můžeme zajistit.

Pokud byste chtěli zprostředkovat zaměstnání, které můžete vykonávat i z domu, tak kontaktujte Bc. Zuzku Znojilovou z TyfloCentra na telefonním čísle 730 870 761. 

 

Poskytovaná sociální služba

Naše odbočka poskytuje zrakově postiženým klientům základní poradenství, sociálně aktivizační služby a dopomoc v rámci dobrovolnické služby. Dále nabízí možnost zapůjčení kompenzačních pomůcek. Spolupracujeme s Tyfloservisem, Tyflopomůckami a TyfloCentrem.

 

Poslední středa v dubnu - Mezinárodní den vodicích psů

Vodící psi poskytují neustálou pomoc, ochranu a společnost lidem s různým postižením a speciálními potřebami, takže jim poděkujme - třeba pamlskem.

Vodící psi dělají pro své majitele hodně. Nejen, že pomáhají vést své majitele po celý den, ale také je chrání před úrazy, pomáhají jim s úkoly a poskytují emocionální podporu jako nikdo jiný. Trenéři vodicích psů tvrdě pracují, aby těmto věrným partnerům pomohli tyto dovednosti zdokonalit.

Tito psi jsou mnohými vnímáni jako radost, která dělá svět lepším místem pro jejich majitele a jejich rodiny. A Mezinárodní den vodicích psů si klade za cíl pomoci ostatním projevit uznání za tvrdou práci, kterou dělají.

Připravte se tedy na to, že se dozvíte něco málo o Mezinárodním dni vodicích psů a oslavíte jej

Vodicí psi existují již od roku 79 našeho letopočtu, což je skutečnost, která byla objevena, když byly při vykopávkách v italských Pompejích odkryty malby vodicích psů, kteří pomáhali nevidomým.

Vodící psi byli používáni v různých zemích po staletí, jako je starověká Čína a středověká Evropa. Zdá se, že během let 1700 a 1800 se historici a antropologové setkali s více pozorováními vodicích psů prostřednictvím dětských říkanek a příběhů.

Nicméně, i když byli používáni v dřívějších dobách, až v polovině 19. století se začaly objevovat některé z prvních právních předpisů uznávajících vodicí psy. Jedna taková skutečnost byla zaznamenána v roce 1838, kdy britský parlament osvobodil od licenčních poplatků pastýřské psy a psy chované slepými jako průvodce. Tento typ legislativy podporuje ty, kteří chovají psy, kteří jim pomáhají v práci nebo se zdravotním postižením.

Počátkem 20. století začal organizovaný výcvik vodicích psů pro nevidomé a v roce 1934 byla ve Spojeném království založena Asociace vodicích psů pro nevidomé.

Mezinárodní den vodicích psů je poctou práci, kterou tito služební psi poskytují lidem se zrakovým postižením na celém světě. Tito psi mají dovednosti včetně vedení nevidomého po okolí, asistování při koníčcích, sbírání upuštěných věcí, poskytování emocionální pohody a mnoho dalšího. To je důvod, proč jsou vodící psi jedni z nejlepších služebních psů.

Mezinárodní den vodicích psů poskytuje mnoho příležitostí k pozorování a oslavě tohoto dne na podporu komunity, která trénuje vodicí psy a má z nich prospěch. Vyzkoušejte některé z těchto nápadů, jak oslavit a užít si den:

Lidé slaví Mezinárodní den vodicích psů tím, že se dozvědí, jak trenéři tyto psy trénují, a projevují podporu svým trenérům. Chcete podpořit vodicí psy? Začněte tím, že se dozvíte více o vodicích psech a jaká pravidla je obklopují ve veřejném prostoru. Vzdělání může pomoci předejít nehodám a nedorozuměním, zejména u postižených.

Zde je několik zajímavých faktů o vodicích psech, díky kterým bude oslava tohoto dne ještě zábavnější:

Nejběžnějšími plemeny vodicích psů jsou němečtí ovčáci, zlatí retrívři a labradorští retrívři. Někdy se dokonce používají pudlové.

Výcvik a socializace vodicích psů začíná u velmi mladých štěňat, často když štěňata dosáhnou věku asi 8 týdnů. Některé organizace mají dokonce vlastní chovatelská zařízení.

Pracovního vodicího psa nehlaďte! Zatímco vodící psi jsou v postrojích, jsou v práci a mohou být rozptylováni, pokud se je lidé snaží pohladit.

Jedním ze skvělých způsobů, jak oslavit Mezinárodní den vodicích psů, je zvážit podporu těch psů, kteří neprošli výcvikem, jejich adopcí. To je možné i pro lidi, kteří nepotřebují vlastního vodicího psa, ale přesto chtějí psa adoptovat psa, který nemohl dokončit výcvik a dát mu nový domov.

Někdy se psi dostanou do výcvikového programu a nemohou úplně projít programem, aby se stali plnohodnotným vodicím psem. Jsou to obvykle mírní psi, kteří prostě měli nějaké menší potíže, ale byl by z nich vynikající, dobře vycvičený rodinný mazlíček!

Sdílejte s rodinou a přáteli, udělejte si čas na zvýšení povědomí, aby ostatní lidé také věděli, jak důležitý je tento den, a mohli je také podpořit!                                Zdroj: https://www.enviweb.cz/126384

 

Hašima: Betonová skvrna na japonské minulosti

Ostrov Hašima dnes protíná horizont pahýly betonových staveb a hustým zeleným porostem, který zchátralé budovy pomalu, ale jistě pohlcuje. Někdejší japonská těžební kolonie se pro mnohé změnila v celu smrti

Za „objevení“ ostrova Hašima může jeho větší soused Takašima. Tamní uhlí využívaly během 18. a 19. století přepravní stroje v tehdy klíčovém solném průmyslu, který dravě se rozvíjející japonská ekonomika nutně potřebovala. Když se zprávy o nerostném bohatství země vycházejícího slunce začaly šířit po světě, zahraniční obchodníci nejprve zůstávali skeptičtí: Tvrdilo se, že podmořské uhlí nemá dostatečnou výhřevnost k pohánění lodí. Experimenty nicméně prokázaly opak, a japonská surovina z nich vyšla dokonce lépe než ta britská. Zájem o uhlí stoupl a v lokalitě se začaly hledat další nerostné zásoby. Nedaleký ostrov Hašima jich přitom ukrýval nepřeberné množství. 

Na dříve naprosto bezcenné a neobydlené skále, jež patřila rodině Fukahori, vznikla první šachta v roce 1887 a s ní přišli noví obyvatelé. O tři roky později koupila ostrov za sto tisíc jenů korporace Mitsubishi a rozjela těžbu ve velkém. Rusko-japonská válka a druhá čínsko-japonská válka v první polovině 20. století rozdmýchaly industrializaci země – a jejím pohonem se stalo mimo jiné uhlí z Hašimy. Na ostrově byla vyhloubena další šachta a povrch se srovnával, aby ustoupil nové zástavbě.

Tak jako ukrajinské město Pripjať vyrostlo pro potřeby zaměstnanců jaderné elektrárny Černobyl, začaly Hašimu pokrývat domy určené pro horníky a další pracovníky dolů. Bytovky, školy, obchodní centra či nemocnice přitom vznikaly z posíleného betonu, který se v té době ve světě využíval jen zřídka – a například v Japonsku šlo o jediné stavby svého druhu až do skončení druhé světové války. Bytelná konstrukce měla odolat krutým povětrnostním podmínkám a dělníci ostrov také obehnali zdí jako vlnolamem. Hašima si tak vysloužila přezdívku „bitevní loď“. 

Ačkoliv byly příbytky svým způsobem nadčasové, příliš pohodlí nenabízely: Jednalo se spíš o spartánské kóje určené hlavně k přespání. Kuchyně, umývárny a další zařízení byly pro každé patro v bytovém domě společné. V podobně strohých podmínkách žila většina obyvatel ostrova. Pouze nejvyšší vedení mělo „luxusnější“ obydlí a jediný správce si mohl užívat soukromý dům na vyvýšeném místě. 

Touha po uhlí přiváděla na Hašimu stále nové pracovníky, pro které bylo potřeba stavět zázemí: Na maličkém ostrůvku se tak zanedlouho tísnilo na třicet betonových budov a nové přibývaly i během druhé světové války, kdy se ve zbytku Japonska vůbec nestavělo. V roce 1941 tudíž ostrov stanovil svůj těžební rekord – 410 000 tun uhlí. Úžasný výsledek byl však vykoupen lidskými životy, v mnoha případech i násilně: Jelikož válečné běsnění bralo zemi pracovní sílu, unášeli Japonci jako „náhradu“ mladé chlapce z korejských a čínských vesnic. 

Mladíci mezi 14 a 20 lety pak pracovali v naprosto nelidských podmínkách: Potýkali se nejen s nedostatkem prostoru, ale také s nemocemi, mizernou stravou a krutým pracovním nasazením. „Jako uniformy nám dali pytle od rýže,“ vzpomínal Korejec Suh Jung-woo, jeden z těch, kdo přežili. „V šachtách se sbíral plyn a neustále hrozilo, že se na nás zhroutí strop. K jídlu nám dávali fazole, hnědou rýži a celé sardinky – všechno to rozvařili na hnědou kaši, z níž jsem měl pokaždé průjem. Den ode dne jsem byl proto slabší. Kdykoliv jsem si ale chtěl odpočinout, naháněli mě do práce ozbrojení hlídači. Upřímně jsem nevěřil, že se z ostrova vrátím živý.“ Podle oficiálních odhadů podlehlo děsivým podmínkám do roku 1945 na 1 300 dělníků, skutečný počet však může být mnohem vyšší. 

Po druhé světové válce dal Hašimě poslední impulz k růstu korejský válečný konflikt v letech 1950–1953 a roku 1959 dosáhl ostrov populačního vrcholu v podobě 5 259 obyvatel. Dodnes se proto považuje za historicky nejhustěji osídlené místo světa, které zatím nepřekonaly ani moderní metropole.

Již v 60. letech však japonský průmysl pomalu přecházel na ropu a tenčící se zásoby hašimského uhlí přestávaly hrát významnou roli. Produkce skomírala až do 15. ledna 1974, kdy firma Mitsubishi oficiálně ukončila těžbu. Následoval odliv obyvatel a 20. dubna téhož roku už na ostrově nežil nikdo. Doly byly zapečetěny, vstup zakázán a zástavba pak chátrala až do roku 2009, kdy se její menší část zpřístupnila turistům. 

V roce 2009 zažádalo Japonsko o zapsání Hašimy na seznam světového dědictví UNESCO, nicméně proti se postavila Severní i Jižní Korea. Oba státy poukazovaly na útrapy svých obyvatel, kteří za druhé světové války umírali v tamních šachtách. Japonsko proto slíbilo, že se v informačních materiálech pro turisty přizná k napáchaným hrůzám. Stížnost tedy byla stažena a v roce 2015 se ostrov na seznam zařadil. Ani o tři roky později však podle přijímací komise nedostála ostrovní země zcela svým slibům, a vysloužila si proto napomenutí. 

Zdroj: https://www.stoplusjednicka.cz/hasima-betonova-skvrna-na-japonske-minulosti

 

TyfloServis Olomouc

TyfloServis Olomouc nabízí široký sortiment optických pomůcek. Telefon: 585 428 111 nebo email tyfloservis@olomouc.cz

Bariéry

Na náš email nebo telefon můžete oznámit nefunkční zvukovou signalizaci semaforů. Na Magistrát města Prostějova nahlásíme jejich poruchu a bude zajištěna oprava.

 

TyfloCentrum v Prostějově

Adresa: Kostelecká 17, sociální pracovnice Bc. Zuzka Znojilová, telefon 730870761 a email znojilova@tyflocentrum-ol.cz. Můžete se na paní Znojilovou obracet při odstraňování bariér.

 

Tyflopomůcky

V Tyflopomůckách si můžete nakoupit každý čtvrtek a pokud se tam vypravíte jiný den, tak se domluvte s pracovnicemi. Telefonní čísla: 585 415 130, 777 360 348, 605 161 90, E-mail: prodejna-ol@sons.cz, E-shop: www.tyflopomucky.cz/olomouc/ Pokud si zakoupíte nějakou kompenzační pomůcku, na kterou je možné žádat o příspěvek na Úřadu práce, tak můžete podat žádost do jednoho roku po pořízení zvláštní pomůcky.

 

TyfloCentrum Olomouc

Pokud si chcete pořídit mobilní telefon nebo počítač, tak kontaktujte Simonu Vavrečkovou, DiS. na telefonním čísle 773642932 nebo emailem vavreckova@tyflocentrum-ol.cz. Paní Vavrečková Vám zprostředkuje i výpůjčku počítače nebo tandemového kola (dvojkola).

Poděkování sponzorům

 

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, Oblastní odbočka Prostějov velmi děkuje statutárnímu městu Prostějov za poskytnutí finanční dotace na provoz činnosti na letošní rok. Děkuje také za výlep plakátů na Dny umění nevidomých, na sbírku Bílá pastelka a na adventní koncert.

 

--------------------------------------------------------------------------------------Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, Oblastní odbočka Prostějov děkuje Olomouckému kraji za poskytnutí finanční dotace

na akci Dny umění nevidomých.

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, Oblastní odbočka Prostějov děkuje firmě REJNET za dodávání internetu za zvýhodněnou cenu. Spojení nám pomáhá udržovat kontakt se světem a s lidmi v něm.

 

Oblastní odbočka Sjednocené organizace

nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný spolek

Svatoplukova 15, 796 01 Prostějov

 

 

 

Sdružujeme a hájíme zájmy nevidomých a jinak těžce zrakově postižených občanů, kterým poskytujeme služby, vedoucí k integraci takto postižených osob do společnosti.

 

e-mail: prostejov-odbocka@sons.cz

www.sons.cz

770 101 434


 

Činnost SONS Prostějov je realizována za finanční podpory statutárního města Prostějov.

 

      

 

 

 

Naše internetové spojení se světem zajišťuje

 

 

Právní poradna

Informace ze Sociálně právní poradny 3/2024

V březnových informacích ze sociálně právní poradny se můžete těšit na informace o e-Sbírce, která přináší bezplatný přístup k databázi závazného znění všech právních předpisů. Rovněž se můžete těšit na informace o aplikaci eDoklady či novinkách v dotační výzvě Nová zelená úsporám Light. Často se na nás též obracíte s dotazy na lhůty týkající se příspěvku na zvláštní pomůcku, proto jsme se rozhodli informace shrnout do jednoho článku.

 

e-Sbírka

Od 1. ledna 2024 je umožněn bezplatný přístup k databázi závazného znění všech platných právních předpisů. Ministerstvo vnitra spustilo projekt e-Sbírka, který Česko chystalo více než deset let. Na internetových stránkách www.e-sbirka.cz jsou k dispozici plná znění právních předpisů vydaných od 4. dubna 1945 (a některé starší, až do roku 1918), včetně všech jejich historických verzí či možnosti v právních předpisech vyhledávat. Na internetové stránce e-Sbírky mimo jiné naleznete i slovník českých právních pojmů, nachází se pod položkou CzechVOC a pod položkou EuroVOC naleznete slovník evropských právních pojmů.

e-Sbírka je na rozdíl od projektů jako jsou Zakonyprolidi.cz autoritativním zdrojem závazného znění norem, které stát garantuje.

e-Sbírka zatím není příliš dobře přístupná s odečítačem obrazovky, Ministerstvo vnitra ČR bylo na chyby v přístupnosti upozorněno, věříme, že budou brzy odstraněny.

 

eDoklady

Od 20. ledna letošního roku je možné na vybraných místech prokazovat svoji totožnost pomocí aplikace eDoklady, která umožňuje nahrát občanský průkaz do elektronické podoby.

V současné době je možné tímto způsobem prokazovat svoji totožnost na všech ústředních správních úřadech, mezi které patří například ministerstva, Úřad vlády České republiky, Česká národní banka, Český statistický úřad a další.

Od 1. 7. letošního roku se bude možné pomocí aplikace prokazovat na dalších místech, například u Policie ČR, v budovách soudů, na pobočkách Úřadu práce, České správy sociálního zabezpečení, katastrálním úřadě a dalších místech.

Od 1. ledna 2025 se bude možné prokazovat občanským průkazem v elektronické podobě u všech subjektů, které mají oprávnění do průkazu totožnosti nahlížet. Bude tedy například možné prokázat dosažení věku 18 let u koupě alkoholických nápojů či tabákových výrobků. Výhodou je, že druhá strana neuvidí veškeré údaje zobrazené na občanském průkazu, ale pouze ty, které potřebuje znát.

Více informací k aplikaci eDoklady naleznete na internetových stránkách www.edoklady.gov.cz.

Nová zelená úsporám Light – rozšířený okruh žadatelů

Od 17. ledna 2024 je opět otevřen příjem žádostí v rámci programu Nová zelená úsporám Light.

Program nabízí dotace na rychlé a snadno realizovatelné renovace zahrnující zateplení fasády, podlahy, střechy, stropu, výměnu oken a vchodových dveří a instalaci solárních systému na ohřev vody.

O dotaci z programu Nová zelená úsporám Light mohou žádat ti, kteří jsou vlastníky nebo spoluvlastníky rodinného domu, nebo trvale obývané rekreační stavby, bytu nebo podílu v bytovém družstvu, zároveň v této nemovitosti mají trvalý pobyt déle než od 12. září 2022. Všichni členové domácnosti musí být příjemci starobního důchodu nebo invalidního důchodu 3. stupně nebo domácnost pobírala od 12. září 2022 příspěvek na bydlení či přídavky na děti alespoň po dobu jednoho měsíce.  Neznamená to tedy, že by všichni členové domácnosti museli pobírat starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně, jak je občas chybně ze strany žadatelů vykládáno.

Více informací naleznete na internetových stránkách: www.novazelenausporam.cz.

 

Důležité lhůty u příspěvku na zvláštní pomůcku

Do sociálněprávní poradny často dostáváme dotazy týkající se lhůt vztahujících se k příspěvku na zvláštní pomůcku. V následujícím textu se dozvíte, do kolika dnů od podání žádosti by mělo dojít k vydání rozhodnutí, kdy nejpozději obdržíte přiznaný příspěvek, po jaké době můžete žádat o příspěvek na stejný druh pomůcky.

Správní řízení o příspěvku na zvláštní pomůcku se zahajuje zpravidla podáním žádosti. Od tohoto dne začne běžet 30denní lhůta, ve které by měl Úřad práce vydat v dané záležitosti rozhodnutí. 30denní lhůta se však přerušuje na dobu, po kterou je zdravotní stav posuzován ze strany lékařské posudkové služby. Lékařská posudková služba má na vyhotovení posudku lhůtu 45 dnů, tato lhůta může být ve výjimečných případech prodloužena o dalších 30 dnů (například v situaci, kdy praktický lékař žadatele neposkytuje součinnost nebo nutnost vyhotovení aktuálních lékařských zpráv). Jakmile je lékařskou posudkovou službou posudek vyhotoven a zaslán zpět Úřadu práce, musí bezodkladně Úřad práce zaslat žadateli usnesení, kterým oznamuje pokračování správního řízení a zároveň možnost vyjádřit se ve lhůtě (obvykle 5-8 pracovních dnů) k podkladům pro vydání rozhodnutí. Od podání žádosti by tedy rozhodnutí mělo být vydáno za 75 až 105 dnů. Z důvodu přetížení lékařské posudkové služby se však velmi často řízení prodlužuje. Pokud trvá řízení neúměrně dlouhou dobu, tak lze požádat o odškodnění, více o tom, jakým způsobem lze o odškodnění za nesprávný úřední postup žádat, se dozvíte v dalším vydání Informací ze sociálně právní poradny.

Příspěvek na zvláštní pomůcku se vyplatí do konce kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, v němž rozhodnutí o jeho přiznání nabylo právní moci. Právní moci rozhodnutí nabývá po uplynutí 15denní lhůty, ve které je možné podat proti rozhodnutí odvolání. Pokud chcete, aby došlo k vyplacení příspěvku dříve, můžete se po vydání rozhodnutí vzdát možnosti podání odvolání, toto doporučuji v situacích, kdy je rozhodnutí doručeno v druhé polovině měsíce a právní moc by rozhodnutí nabylo až v následujícím měsíci a k výplatě příspěvku by tudíž mohlo dojít až do konce následujícího měsíce po měsíci, kdy nabylo rozhodnutí právní moci. Pokud se možnosti odvolání písemně vzdáte do konce kalendářního měsíce, ve kterém bylo rozhodnutí vydáno, dojde k vyplacení příspěvku do konce následujícího měsíce, můžete tak finance obdržet až o měsíc dříve.

Vyplacený příspěvek musí být na koupi zvláštní pomůcky využit do 3 kalendářních měsíců, tuto lhůtu však lze u Úřadu práce i opakovaně prodlužovat, zejména v situaci, kdy dodavatel nemá požadovanou zvláštní pomůcku připravenou nebo se například čeká na vycvičení pro žadatele vhodného vodicího psa.

Žádat opětovně o příspěvek na pomůcku stejného druhu, na kterou byl poskytnut příspěvek, můžete kdykoliv. Pokud však v době vydání ,,nového‘‘ rozhodnutí neuplynula lhůta 60 kalendářních měsíců od posledního vyplacení příspěvku na pomůcku stejného druhu, je nutné zaplatit poměrnou část z ceny dříve přiznaného příspěvku na zvláštní pomůcku. Často se však setkáváme s tím, že je žádost odmítnuta s odůvodněním, že ještě neuplynulo 60 kalendářních měsíců od vyplacení příspěvku na druhově stejnou pomůcku. To je však nesprávná praxe, jelikož správní řízení o žádosti může, jak jsme si řekli výše, trvat i více jak 3 měsíce, žádost je tedy možné podat ještě před uplynutím lhůty 60 kalendářních měsíců. Zákon k tomu říká jediné, že uživatel má, pokud mu v tom nebrání zhoršení zdravotního stavu, používat danou pomůcku po dobu 60 kalendářních měsíců od vyplacení příspěvku. To že probíhá nové správní řízení neznamená, že by dříve zakoupenou zvláštní pomůcku přestal žadatel používat.  

Jinak je tomu v situaci, kdy byl vyplacen příspěvek na pořízení vodicího psa a tento v období před uplynutím 60 kalendářních měsíců po sobě jdoucích ode dne vyplacení příspěvku zemře nebo ztratí své dovednosti z důvodu onemocnění nebo úrazu, k němuž došlo bez zavinění příjemce dávky. V takovém případě je možné vyplatiti příspěvek na zvláštní pomůcku v podobě vodicího psa i dříve, než uplyne 60 kalendářních měsíců od posledního vyplacení příspěvku.

Pokud jste zvláštní pomůcku zakoupili ještě před tím, než jste podali žádost o příspěvek, je nutné žádost podat nejdéle do 12 kalendářních měsíců po zakoupení pomůcky.

 

Za Sociálně-právní poradnu Nicole Fryčová


 

P